Centrum ERA

Snad jste již někde narazili na zmínku o Centru ERA v Křivsoudově. Říkáte, že byste se rádi o tomto Centru dozvěděli něco víc? Proč ne, pojďte na návštěvu!

Faru v Křivsoudově, patřící k pražské arcidiecézi, která v současné době je oním Centrem, nemůžete přehlédnout. Ať už do Křivsoudova přijíždíte po silnici od Čechtic, nebo od Lokte, vždy mezi křivsoudovskými domy vyniká bílá poměrně vysoká dvoupatrová budova s červenou střechou z pálených tašek a se dvěma charakteristickými komíny. Vlastně přesně nevím, jak je dům starý, ale podle tloušťky obvodového zdiva srovnatelné se středověkým opevněním asi dost. Tvář fary se od dob jejího vzniku celkem pochopitelně změnila uvnitř i navenek, ovšem jak někdo někdy řekl, dobrý duch domu zde sídlí neustále. Také od dob našeho příchodu sem (28. srpna 1999) se mnohé změnilo. Ale… pojďme se podívat…

Ke vchodovým dveřím se od cesty dostanete po travnatém svahu a dál podél plotu malé květinové zahrádky – ta ožívá při příležitosti různých úklidových akcí několikrát v roce. Vstupujeme do přízemí. Ve vašem případě učiníme výjimku, ale jinak je zvykem se v Centru přezouvat. Tedy v přízemí máme nejprve možnost nahlédnout do pokoje pro hosty. Zde občas přespí nějaký ten V.I.P., pokud mu nevadí spíše skromnější podmínky starého domu. O kousek dál je kuchyně, která slouží zároveň jako jídelna pro 30 až 40 hladových krků – záleží na velikosti. Další velkou místností přízemí je kotelna se skladem topiva. Topení je v zimních měsících hodně důležité, protože silné kamenné zdi umějí být hodně studené. Však také „úřad“ topiče je jednou z funkcí, která se musí obsazovat při každé zimní akci pořádané v Centru. A teď pozor – dveře do sklepa. Sklep pod farou je hluboký a strašidelný, a podle potřeby se stává Glumovou slují, rejdištěm čertů, základnou pirátů a podobně – to když fara ožije dětmi při TeenERA víkendech. Pokud se nebojíte, můžete sestoupit po kamenných schodech a okusit závan vlhkého vzduchu z farního sklepení, ale jinak na nás už čeká první patro.

V prvním patře je celkem 5 místností využívaných především k ubytování (pokud pohrdnete molitanovými žíněnkami, je tu i pár pohovek). Kromě místností ubytovacích je tu dále nově zrekonstruovaný velký sál, kde si můžete zahrát stolní fotbálek či ping-pong. K faře patří ještě poměrně rozlehlá zahrada zajímavá v každém ročním období. Zahrada je rovněž oblíbeným místem pro hry, táboráky, ale také pro různé pracovní činnosti.
Základní funkce Centra jsou z mého vyprávění tedy zřejmé: 1) slouží jako bod, kde se setkávají mladí lidé; kolem něho se „točí“ většina našich akcí (centrum setkání) a 2) jde o místo, kde se naše akce také připravují (organizační centrum).

Naše návštěva je u konce. Pokud byste si ji snad chtěli zopakovat, je to jednoduché. Rádi vás přivítáme na některé z akcí pořádaných v Centru ERA.