ERA info #36

Milí přátelé,

česká biskupská konference vyhlásila rok 2014 rokem rodiny, přičemž papež František svolal k letošnímu podzimu mimořádnou synodu o rodině, kde se bude společně s biskupy zabývat tzv. Instrumentum laboris, což je dokument týkající se současné problematiky dnešních rodin, sestavený z podkladů, které zaslali do Vatikánu sami biskupové. Toto jednání by mělo přinést změny v pastoraci rodin tak, aby byla na prvním místě skutečně důležitost jednoty rodin, která v posledních letech čelí sílícím nástrahám a úpadku uvědomování si, jakým darem rodina je.

Je zajímavé, že je vyhlášen rok rodiny zrovna před začátkem období, ve kterém sledujeme válkou ohroženou Ukrajinu, katastrofy malajsijského Boeingu a korejského trajektu, africkou epidemii Eboly a další neštěstí, ve kterých mnoho lidí ztrácí nečekaně své nejbližší. Přesně v tomto případě bych použila rčení „Boží cesty jsou nevyzpytatelné.“

Snad nás má toto všechno upozornit na naše vztahy s nejbližšími, zdůraznit podstatu rodiny a upevnit její jednotu, která je dennodenně zkoušena. Na závěr bych se s Vámi chtěla podělit o takovou malou tradici naší rodiny, kterou se loučíme a zároveň se provázíme celým dnem. Je to prosté naznačení křížku na čelo toho, který zrovna odchází.

S přáním prosluněného začátku jara,

Anička Stehlíková

Nahoru

Famiglia del Rogate

12. 10. 2013, Křivsoudov

Poznávání sebe navzájem

V říjnu 2013 proběhlo další jednodenní setkání Famiglia del Rogate v Křivsoudově. Téma bylo více než praktické - pohled na naše osobnosti. Pod vedením manželů Macounových jsme se vrhli na zkoumání sebe sama.

Zeptali jsme se Marušky Č., jak ji obohatilo dnešní setkání: „Tak určitě mě obohatilo, především jsem se přesvědčila, že každý je jiný. Každý je jiný a tudíž není špatně to, že si jeden z partnerů potřebuje akci dopředu naplánovat, mít puk stále pod kontrolou, a jde pak přesně do brány. Stejně tak není špatně to, že je typ osobností, kterému vyhovuje se ráno probudit, vymyslet si nějaký ten slalom mezi soupeři a vše řešit až podle toho, jak se hra vyvine. Úkolem křesťanských párů je udělat si v tom pořádek a brát ohled na druhého. Málokdy se potkají stejné osobnosti, proto pak logicky naráží na takové problémy. Takže když to shrnu, mně to dalo hodně, hlavně první polovina přednášky byla fakt zajímavá a zábavná.“

Zeptali jsme se také Maruščina manžela, jak hodnotí toto setkání: „Tak určitě to bylo dobré. Sice jsme naskočili až do rozjeté přednášky, ale cestou z Prahy jsme do toho dali všechno, abychom mohli být součástí týmu. Musím se přiznat, že jsem dosud neznal osobnostní test MBTI. V pohodě jsme si ho vyplnili a výsledek nás překvapil. Objevili se mezi námi architekti, analytici, skladatelé, pár učitelů, podnikatelů, hráčů,… Mojí ženě vyšel ostřelovač.“

„Maruško, co byste doporučila těm, kteří se nemohli dostavit?“ „Tak určitě jsme se z tohoto setkání poučili, protože každá osobnost se s časem a zkušenostmi vyvíjí. Myslím, že až uzrajeme v opravdové osobnosti, žádný zápas nás nerozhází. I remíza je dobrý výsledek.“

„Míro, můžeme se na Vás těšit na příštím setkání?“ „Tak určitě. Mně to hodně dalo, i celému týmu. Máme ještě co trénovat, takže příště to snad vyjde… Na závěr musím všem poděkovat za podporu, hlavně o přestávce ty kuřátka, to nám dodalo energii na celou druhou půli.“Děkujeme Marušce a Mírovi a těšíme se na další kolo Famiglia del Rogate.

M + M Červení

Nahoru

Intermeeting

1.–3. 11. 2013, Pardubice

Jak se již stalo zvykem, na podzim pořádá ERA setkání zvané „Intermítink“. Tak tomu bylo i letos. Konal se v Pardubicích v tamním salesiánském centru. Sešlo se nás poměrně dost, odhadem tak kolem čtyřiceti. Přijelo dokonce i 5 Poláků. Z Polska mimo jiné dorazil i otec Giovanni, který působí v Krakově. O pátečním programu vím jen tolik, že byla večeře, ubytování a seznamování. Se spolucestujícíma Petrem a Jirkou z Kladna jsme stihli alespoň to ubytování.

Sobotní program se již nesl v ustáleném pořadí – budíček v podání kytarového dua Ráďa & Marťa, ranní chvály v kapli, snídaně, přednáška, skupinky, oběd. Po vydatné snídani pokračovala přednáška, kterou si pro nás připravil vojenský kaplan P. Jan Böhm. Přednáška se všem moc líbila. Oběd v nedalekém kulturáku nebyl tak dramatický jako loni ve Svatém Janu pod Skalou, jelikož byl předem objednán a tudíž na nás byli připraveni. Podával se guláš. Odpoledne nám pan kaplan přiblížil život na vojenské základně v Afghánistánu. Při odpolední mši svaté někteří z účastníků skládali, či obnovovali společnické sliby ERA. Po večeři následovala bojovka v ulicích Pardubic, kterou si připravil Pája Kůťa. Nutno podotknout, že luštění šifry prověřilo mozkové závity nejednoho účastníka. Naštěstí se nikdo ve městě neztratil. :D

V neděli ráno jsme se spolu s místními zúčastnili mše svaté v kapli sv. Václava a po ní jsme se, plni nového duchovního elánu, začali pomalu rozjíždět do svých domovů. Tímto za celé osazenstvo ještě jednou děkuji Aničce Zahálkové a Tomášovi Sommerovi za organizaci „Intermítinku“. :D

Jožin Boštík

Nahoru
¨

Intermeeting ještě jednou

Letos jsem byla na Intermeetingu poprvé. Intermeeting proběhl 1.–3. 11. v Pardubicích v Salesiánském centru. Sešlo se tam docela hodně lidí (kolem pětačtyřiceti). Hráli jsme hodně super her, ale jedna se mi líbila nejvíc ze všech. Byla to noční hra. Dostali jsme mapu a instrukce a vyrazili jsme do města. Po městě jsme chodili po skupinkách a plnili jsme nejrůznější úkoly. Některé úkoly byly těžké, ale naše skupinka to zvládla a splnila všechny úkoly jako první. Moc děkuji Kůťovi (Pavel Kuttelwascher) za to, jak celou hru pěkně připravil a vymyslel. Popovídala jsem si i s otcem Giovannim. Mám ho moc ráda. Je super! Na intermeetingu také někteří Eráci obnovovali slib společníků a letos se k nim poprvé přidali také Dorotka, Johanka a Petýrek. Na intermeetingu se mi moc líbilo a bylo to super. Děkuji všem Erákům a Eračkám za krásný víkend.

Barbora Maštalířová

Nahoru

Víkend pro „skorodospělé“

15.–17. 11. 2013, Křivsoudov

ERA opět pořádala společný víkend v Křivsoudově. Tentokrát pro skorodospěláky na téma sociální sítě a reklama. Byl to víkend plný zábavy, her, poznávání nových kamarádů a samozřejmě setkání s Bohem. Odstartovalo se v pátek večer seznamovací hrou a večeří. Také jsme vyráběli reklamní plakáty pro ERU, hráli další hry a večer zakončili modlitbou u svíčky.

V sobotu k nám na faru dorazil pan farář až z Brna, který nám se svou spolupracovnicí připravil bohatý program. Po snídani jsme si museli zavázat oči, a aniž bychom mluvili, vytvářeli jsme s neznámým partnerem výrobky z hlíny. Pokračovali jsme hrou, při které jsme poznávali vnímání reklam a jak na nás vlastně působí. Poté už následovala báječná mše. Odpolední program se skládal z internetových ukázek, zajímavých videí a hlavně z venkovní hry s mafiánskými gangy, při které si všichni účastníci ERA víkendu nejen zaběhali, ale také si procvičili mozky. Před večeří jsme se věnovali rozhlasovým hrám a dokonce jsme ve skupinkách zkusili nějakou vytvořit a poté i přes rádio zrealizovat. Užili jsme si při tom hodně legrace, rozvíjeli fantazii a navíc jsme si vyzkoušeli práci opravdových rádiových moderátorů. Po večeři byla ukončena víkendová hra „Na ducha“ a pokračovalo se ve skupinkách interaktivním kvízem, díky kterému jsme se dozvěděli mnoho věcí jak o internetu samotném, tak i o našich oblíbených stránkách, ale například také o „kyberšikaně“. Celý den byl zakončen zajímavou a inspirující modlitbou. Spoustu legrace jsme si ale užili i v pozdních večerních hodinách, kdy jsme si povídali nebo hráli stolní fotbálek. V neděli se po snídani sbalilo, uklidilo na faře a celý víkend se zakončil mší svatou ve zdejším křivsoudovském kostele.

Myslím, že za všechny můžu říct, že to byl skvěle připravený víkend a že jsme si ho všichni opravdu užili.

Lucie Ostatnická

Nahoru

Famiglia del Rogate

7. 12. 2013, Ledeč nad Sázavou

Prosincová sobota pro manžele Famiglia del Rogate byla na téma „manželská intimita“. Naše pozvání tentokrát přijali manželé Imlaufovi, kteří mají mnohaleté zkušenosti nejen s přípravou snoubenců na manželství, ale i s prací s manželi a to v pražské Křesťanské pedagogicko-psychologické poradně.

Rádi bychom vypíchli myšlenky, které nás osobně oslovily: - pečovat o vztah stále, vyvarovat se odcizení, - manželství se nerozpadne přes noc, je to plíživý proces, - cíleně si na sebe vyhradit čas např.: sklenka vína, společná procházka, film, společný trénink, hra na akordeon, drbání na zádech ;-), - skvělou prevencí je i pravidelná svátost smíření, která samozřejmě vede k zamyšlení se nad naším manželstvím.

Podtrženo sečteno: dobré manželství je jako hezká zahrádka, kde je potřeba průběžně vytrhávat plevel, aby se pak člověk moc nenadřel.

Vojta a Janča Maštálkovi

Nahoru

Formační víkend

13.–15. 12. 2013, Křivsoudov

Ve dnech 13.–15. 12. jsem se zúčastnila předvánočního formačního víkendu. Byla jsem pozvána mou kamarádkou Aničkou Stehlíkovou, abych se k této skupině připojila. V pátek navečer jsme přijeli do vesnice Křivsoudov, kde je k dispozici fara, ve které jsme mohli bydlet. Po vybalení se připravovala večeře pro účastníky, kteří měli ještě dorazit. Večer jsme se sešli ve společenské místnosti, zpívali jsme a povídali si.

Hlavní náplň setkání začala až druhý den. Po ranním breviáři následovalo čtení z Bible spolu s otcem P. Michalem Němečkem, kde jsme si přečetli určitou pasáž a následně ji v malých skupinkách rozebírali. Poté jsme před všemi obhajovali naše mínění na daný text. Tento způsob diskuze se mi velmi líbil, protože v malých skupinkách má člověk větší šanci nazřít obsah textu sám, neovlivněn ostatními lidmi. Zároveň byl otec k dispozici lidem, kteří o své víře nejsou zcela přesvědčení, hledají nebo jsou nevěřící. Tak jsme se mohli zeptat na věci, kterým jsme nerozuměli nebo s nimi nesouhlasíme, bez toho, abychom museli naše názory vystavovat celému uskupení, jelikož v menší skupině lidí, která neví, jak má k textu přistupovat, je vždy snazší říci svůj názor a nebát se zahanbení.

Po obědě jsme jeli na výlet, prohlédnout si zámek ve Vlašimi a k němu přilehlou zahradu. Navštívili jsme také zdejší výstavu kostýmů z pohádek. Večer následovala mše a poté rozdávání dárků. Každý s sebou přinesl dárek, aniž by věděl, pro koho je. Dárky jsme si pak zpod stromečku vybírali. Jídlo bylo slavnostní - řízek s bramborovým salátem, cukroví, svařené víno a jako překvapení čokoládové fondue [:fondy:]. Také jsme pouštěli lodičky po vodě. Ke konci jsme zpívali a povídali si. V neděli ráno se všichni zúčastnili mše v místním kostele, poté jsme se rozloučili a vydali se domů.

Můj osobní dojem z této akce je úchvatný. Nikdy dřív jsem se nesetkala s lidmi, kteří by naprosto otevřeně a přirozeně mezi sebe přijali někoho, koho neznají, kdo je mezi nimi poprvé a má trochu neohrabaný způsob v přístupu k životu s vírou. Celý víkend byl pro mě jako zahalen mlžným oparem, jako sen, který spíše sním, než žiji, a nedělní návrat domů byl proto velmi zvláštní. Vnímala jsem ho jako přetrhnutí vlákna a zpětné vnoření do života všednosti.

Veronika Vašková

Nahoru

Formační víkend ještě jednou

Dobrý den, zdraví vás Martin Gašpar z ERA Stage a vedle mě stojí Lukáš Gašpar (ne opravdu nejsme příbuzní), aby nám přiblížil akci roku - Formační víkend ERA.

Formační Víkend ERA se traduje už od roku… no, myslím, že tohle nikoho zajímat nebude… jdeme na jádro věci.

Moje první otázka zní: Jaký byl velitelský čas příjezdu a domluvené místo?

Jak už jsem zmínil tato akce je tradiční, takže tuto otázku příliš nechápu, ale budiž.

Sraz byl naplánován na sedmou hodinu večerní, ale díky vesmírné hmle (mlze - pozn. redakce) každý přijížděl, jak chtěl (určitě za to mohla hmla, jasně). Letos jsem byl na formačáku poprvé. V zadání bylo, křivsoudovská fara, a proto jsem se vydal na okupování. Jaký je váš další dotaz?

Děkuji a přejdeme k další otázce, jaká byla náplň akce?

Well, program byl duchovní a zaváněl poznáním ostatních a velice se povedl. Zjistili jsme, že máme mezi sebou velice zdatné hráče na hudební nástroje a pěvce. Tomáš Klus by z nás měl radost. O teplo se staral Stanďouš, náš velký svalouš a o jídlo…to přesně nevím, ale byl tam Pája z malebné Mírovky, takže pohodička.

Moje další otázka směřuje na lidi, jací byli a kdo dorazil?

Klasika, jelikož nás bylo dost, nebudu to tady vypisovat. Lidé byli pohodoví, užili jsme si hafo švandy a někteří byli mírně přítulní. Návštívila nás i delegace z jiných končin Evropy, MeeShaa :D (Michael Hemmersbach – pozn. redakce). Takže byla možnost procvičit si Deutsch. Letos nás provázel duchovnem Páter Michal Němeček. Jeho program byl pro některé uspávající, pro jiné záživný a pro mě osobně, velice obohacující.

A co stromeček a dárky pod ním?

No naše SEKVOJ byla celkem v poho a dárek dostal každý, kdo ho pod strom vložil. Bylo velice uspokojující pozorovat, jak jsou všichni šťastní a užívají si vánoční nálady. Nakonec nám Ráďa řekla, že se bude vdávat. Všichni jásali a možná i malá slza ukápla. Myslím, že bychom měli Míšovi uspořádat sešlost, tzv. rozloučení se svobodou v LA, jako v tom filmu (promiň Ráďo :D).

No, pane Gašpar, myslím, že naše konverzace je u konce, děkuji za příjemně strávenou chvíli u skleničky výborného Ryzlinku vlašského, ročník 2008 z Vinařství Galant.

Ano, pane Gašpar, také děkuji za rozhovor a doufám, že se rozšíří povědomí o našem hnutí.

L & M Gašparovi

Nahoru

XVI. ERA ples

10. 1. 2014, Křivsoudov

Již tradičně je jeden pátek v měsíci lednu věnován ERA plesu. Tuto společenskou akci jsem si rozhodně nemohl nechat ujít. Proto jsem společně s naším (humpoleckým) spolčem vyrazil do Křivsoudova na plesík.

Ples byl odstartován ve 20.00. K tanci a poslechu hrála skupina Pod Proudem, ve které mimochodem účinkuje Erák Honza Rajdl. Na baru si bylo možné zakoupit mnoho alkoholických i nealkoholických nápojů nebo pro hladové krky třeba párek s chlebíkem. Tombola jako každý rok byla velmi bohatá. Po celý večer probíhala spoustu tanečních her, které návštěvníkům zpestřily tento společenský zážitek. Samozřejmě ani letos se nesmělo zapomenout na dražbu, kdy se dražil krásný čokoládový dort. Závidím tomu, kdo ho získal. A určitě nesmím opomenout vynikající výkon moderátorů Rádi a Jindry.Řekl bych, že ples se více než vyvedl, děkuji organizátorům Martě, Barče a Davidovi, bez kterých by se nic takového určitě neuskutečnilo. A těším se na příští rok.

Pavel Prokůpek

Nahoru

Formace

10.–15. 3. 2014, Krakov

ERA pořádala formaci v Krakově už podruhé a znovu v postní době. Přestože nejsem společníkem, dostal jsem letos díky Martě M. možnost se této duchovní obnovy s nabitým programem zúčastnit a skvěle tak naplnit svou týdenní dovolenou.

Už v pondělí ráno před odjezdem z Křivsoudova jsem poznal uvolněnou a přátelskou atmosféru, která mezi společníky panuje. Eráci se mě nebáli a ani ke mně neměli žádné předsudky. Jak jinak bych mohl sedět ve Volvu S80 - a jednou dokonce i vepředu! Kromě paní v navigaci nás až do Krakova provázel i nezapomenutelný Pavel Bobek, bez kterého jsme si potom na rozdíl od paní v navigaci nedokázali představit už žádnou další cestu. V pořádku dojela i zbylá dvě auta a po rychlém ubytování v rogacionistickém domě mohla následovat prohlídka centra podvečerního Krakova, během které jsme nemohli vynechat Mariánský kostel, jednu z nejstarších a nejkrásnějších památek města. Náročný den jsme zakončili společnou večeří formou švédských stolů a nakonec večerními chválami.

Po úterních ranních chválách a štědré snídani jsme se vydali na úpatí Tater do města Zakopane. Kdo měl rád hory, určitě si po výjezdu kabinovou lanovkou přišel na své. Hned po našem návratu do Krakova jsme šli na mši svatou a potom si vychutnali večeři. Ještě předtím, než jsme se uvelebili do svých spacáků, nám otec Giovanni představil film „The Truman Show“, který jsme potom zhlédli.

Ve středu jsme den opět začali chválami a do konce týdne tomu nebylo jinak. Po snídani jsme diskutovali o tom, jak na nás včerejší film zapůsobil a v čem je život hlavního hrdiny Trumana podobný tomu našemu. Poprvé jsme se tak mohli dotknout hlavního tématu celé formace „True man is a free man“. Zamýšleli jsme se, jak náš život žijeme jen pro něco v neustálém koloběhu, ale ta pravá realita nám uniká. Přemýšleli jsme také nad tím, co nás znesvobodňuje, a jak tomu čelit. Ještě před obědem jsme slavili mši svatou a po obědě pořádala Marťa M. pro zájemce přednášku na téma „Závislosti srdce“, čímž navázala na dopolední debatu. Odpoledne jsme se na třetí hodinu vydali do kostela Božího milosrdenství, kde jsme se přidali k modlitbě Korunky Božího milosrdenství, která vznikla na základě vidění sv. Marie Faustyny Kowalské. Poté jsme si vyslechli svědectví mladého rogacionistického seminaristy, na které Adélka závěrem reagovala slovem „šuper“. Toto slovo si oblíbil i novokněz Pavol, který překládal Giovanniho promluvy z italštiny do slovenštiny. Giovanni nebyl v angličtině příliš kovaný, ale ve zpovědnici mluvil anglicky mnohem lépe… Středu jsme zakončili adorací doprovázenou krásnou hudbou. Ne že by se tím mé dosavadní zážitky z uplynulých dvou dnů zmenšily, ale ty středeční mě naladily na jinou notu. Byly jiné…

Ve čtvrtek se po chválách a snídani ujal slova Giovanni a začal mluvit o Jonášovi, který představoval opak hrdiny. A i tuto postavu jsme měli zahrnout v našem divadle, které jsme měli začít vymýšlet ve středu večer. Odpoledne jsme se znovu modlili Korunku a vyslechli svědectví jedné z řeholnic z Kongregace sester Matky Božího milosrdenství. Čtvrteční večer jsme si po chválách, divadelní zkoušce a večeři zpestřili fotbalovým zápasem. Den jsme zakončili téměř hodinovou adorací.

V pátek jsme se vypravili do albertinského kláštera, kde jsme šli křížovou cestu. Odpoledne na nás čekala další dvě svědectví a večer jsme po večeři prezentovali naše divadla. Potom jsme si zahráli tombolu a nakonec jsme znovu měli možnost vystavit se Nejsvětější svátosti oltářní.

Ještě před snídaní jsme se stihli sbalit na zpáteční cestu a jít na mši svatou, na které nám otec Pavol dal novokněžské požehnání. Poté jsme měli namířeno do solného dolu Wieliczka, kde jsme měli místy dovolenou i konzumaci tohoto minerálu. Po pár hodinách strávených v podzemí jsme se vydali směrem ke svým domovům. Při cestě jsme se zastavili na večeři u Olomouce, kde jsme udělali poslední hromadnou zastávku, a potom jsme plni zážitků, energie a snad trochu i Ducha Svatého docestovali domů.

Chtěl bych poděkovat Honzovi R., který celou akci zorganizoval, Martě M., která mě na ni pozvala a Vám všem, že jsem s Vámi mohl ten týden být. Bylo to šuper!

Honza Janda

Nahoru

Víkend pro „skorodospělé“

28.–30. 3. 2014, Křivsoudov

Upřímně, nebyla jsem věřící a přišlo mi to jako zbytečná starost... Ale odsoudila jsem to dřív, než jsem to poznala. Tenhle víkend bylo moje druhé poznávání víry. Náramně jsem si to užila a lidi tam byli všici úžasní. A teď už je chápu. Jsme tam všici různé věkové kategorie, holky, kluci, tak či jinak něco máme společného. Pána. ERA víkendy jsou způsob jak poznat nové lidi a naučit se něčemu neznámému a hlavně se bavit. Když jsem tam přišla jako nevěřící, nenutili mě začít hned věřit, spíš mě nechali se naplnit tou atmosférou a rozhodnout se sama. Takhle parádně jsem se o víkendu už dlouho nebavila. A jsem za to ráda, že jsem tam jela, a doufám, že to nebylo naposled, že tam budu jezdit znova a znova a znova. Člověk se tam opravdu nenudí, hrají se tam různý hry, soutěže, skupinové práce, a jsou tam i přednášky, nad kterými je se třeba zamyslet. Jedním slovem: zábava. Co vím, tak se jezdí jak na víkendy, tak i o hlavních prázdninách na plus mínus 8 dní do ciziny, třeba letos do Chorvatska. Zkrátka, já na tábory moc nejsem, popravdě je nemám ráda a vyhýbám se jim, ale Era je prostě super, stojí za to.

Lucka Burešová

Nahoru

Víkend pro skorodospělé podruhé

Když jsme přijeli na faru, tak jsme se ubytovali a vyndali věci. Pak jsme šli do kuchyně odevzdat buchty od maminek. Stačilo jen počkat, než přijedou ostatní, a mohli jsme začít. Hned potom jsme šli nahoru hrát stolní fotbal. Po večeři se rozhodlo, kdo bude mýt nádobí, a ostatní děti šly hrát stolní fotbal. Hrálo se až do večerky.

Druhý den jsme vstali brzy ráno. Jako obvykle byla rozcvička a snídaně. Po snídani byla přednáška o vzájemném vztahu muže a ženy před manželstvím. VELICE POUČNÉ A ZAJÍMAVÉ. Poté jsme dostali otázky a měli jsme asi půl hodinky na přemýšlení o tom, co jsme slyšeli. Po půl hodince jsme se rozdělili do skupinek a povídali jsme si o přednášce. A pak přišla chvíle na otázky. Byla asi jedna hodina a šli jsme se najíst. Po obědě jsme měli chvíli volna a mohli si odpočinout. Po odpočinku jsme šli ven hrát hry. Večer jsme si opekli buřty a nastal čas na další hru. Rozdělili jsme se do skupinek po pěti a se zavázanými očima nás dovezli sedm kilometrů od Křivsoudova. A náš úkol byl dostat se pěšky zpět na faru. Poté, co naše skupinka dorazila (byli jsme první), museli jsme počkat na ostatní. Když všichni dorazili, tak jsme si povídali o zážitcích, které se přihodily při cestě zpět na faru. A že jich bylo... Na závěr večera jsme měli společnou modlitbu, při které jsme děkovali, že jsme mohli prožít společný víkend.

Ráno jsme se nasnídali, uklidili a šlo se na mši svatou. Pak si pro nás dojeli rodiče a jelo se domů. Byl to pro mě první skorodospělácký víkend. Tak příště čau.

Honza Och

Nahoru

Jarní formační víkend

4.–6. 4. 2014, Křivsoudov

Nenapadla vás náhodou taky otázka, jak vlastně poznáme, že už je jaro, když pořádná zima vůbec nepřišla? Přece bude formačák! A ten letošní byl opravdu jarní, kromě kvetoucích pampelišek už taky bylo cítit, že se blíží Velikonoce – nejdůležitější svátek celého křesťanského roku. A téma Velikonoc se neslo celým formačním víkendem. V pátek odpoledne jsme se sjeli na faru do Křivsoudova. Naše posádka, včetně hrnce guláše made by Johančin tatínek, dorazila trochu s předstihem. Protože nejteplejší místo v každém domě je kuchyň, a na křivsoudovské faře zvlášť, skončili jsme právě tam. Ostatní dojeli během večera a nastalo všemožné vítání (někteří jsme se neviděli už hrozně dlouho). Přivítali jsme taky otce Giovanniho, který přijel z Krakowa. A potom hned podle hesla, že nic se nemá začínat s prázdným žaludkem, jsme se sešli u večeře.

Seznamovací hru měla na starosti Adélka, protože se v těchto aktivitách vyzná a už několikrát se osvědčila. Tentokrát jsme ve skupinkách vymýšleli 10 co nejoriginálnějších věcí, které máme všichni společné. Nálada byla veselá, tak jsme si zahráli ještě několik pantomimických hádanek. Následovala adorace za krásného kytarového doprovodu skvělého dua R&M.

Sobotu jsme začali ranními chválami a snídaní, to by jinak nešlo. Na dopolední přednášku přijel P. Marek Šavel, povídal nám o předobrazu Velikonoc ve starém zákoně – odchodu z Egypta, o tom, jak to Bůh zařídil, aby se ze zajetí dostali a jak Bůh dělá zázraky – přirozeně, přírodními silami, a nadpřirozeně, tak, že to nelze nijak vysvětlit. V silenciu a ve skupinkách jsme se zamýšleli a hledali v Bibli právě taková místa, ve kterých se píše o nadpřirozeném a přirozeném božském působení a o zázracích v našem životě. I jsme si to pak všechno společně sdělili.

Na oběd byl výborný guláš a pak se šlo na výlet ke kapličce "U Kněžny“, kterou roku 1919 nechala na přání svého zemřelého syna Josefa postavit paní Františka Vošická z osady Petrova Lhota č. 5. V bezprostřední blízkosti této kapličky je studánka, jejíž voda podle pověsti uzdravila slepou kněžnu Svatavu.

Protože výlet to byl delší, než se předpokládalo, mše sv. byla později a po večeři jsme se konečně dočkali. Bylo to totiž děsně tajný překvapení pro Ráďu – oslava jejích narozenin. Dostala výborný dort a fůru srdečných blahopřání. Všechno nejlepší, Ráďo, a hlavně hodně Božího požehnání.

Ale to ještě nebylo zdaleka všechno. Tom a Pavel uspořádali turnaj dvojic ve fotbálku. Někdo byl rád, že si neuřízl velkou ostudu, ovšem byly tu dvojice, které jely jasně na vítězství. Po napínavém finále zvítězili favorité Ráďa a Jindra. Potom šli někteří ještě zpívat, někteří jen tak povídat a někteří spát.

Nedělní mše sv. v křivsoudovském kostele byla moc hezkým zážitkem. Byla pro děti a děti ji taky moc hezky doprovodily svým zpěvem a hraním. Faru jsme uklidili a rozjeli se domů. Super víkend, ahoj příště!

Lída Poláková

Nahoru

Teen ERA víkend Narnie II.

2. 5. – 4. 5. 2014, Křivsoudov

Víkend jsme zahájili společnou večeří. Při večeři jsme se rozdělili do skupinek podle věku a vydali se tajně do hospody dozvědět se informace, kde bydlí jeden stařec. Při cestě jsme také nezapomněli navštívit hřbitov (nejodvážnější skupinka). Druhý den nás vedoucí probudili v 7.30 a v 7.40 jsme měli rozcvičku. Poté jsme měli snídani, při které nám vedoucí oznámili, že se musíme osvědčit v námořnických dovednostech a rozdělili nás do smíšených skupinek. Myslím, že jsme všichni prospěli a mnoho se naučili. Po obědě jsme měli polední klid a potom následovalo duchovní zamyšlení, mě osobně se moc líbilo. Pak jsme šli na kopec, kde jsme hráli hru, při které jsme museli plnit úkoly a dostávali jsme za to jídlo, které se nám snažili vzít otrokáři. Také jsme cvičili divadlo pro smutné domorodce. Večer jsme zjistili, že nám unesli prince Kaspiana a šli jsme ho zachránit. Moc se nám nedařilo, ale přišel nám pomoci Aslan. Získali jsme nejenom prince Kaspiana, ale i poklad, který jsme si na lodi spravedlivě rozdělili. Ráno jsme přijeli zpátky na faru a zakončili jsme víkend mší svatou. I když nám počasí moc nepřálo, myslím, že jsme si to všichni moc užili a už se těším, až se znovu uvidíme a prožijeme další dobrodružství.

Veronika Březíková

Nahoru

TAM TAM

  • ANO, naše slečna prezidentka Radunka Musilová řekne své ANO Míšovi (Michaelovi Hemmersbachovi) 28. 6. 2014, v 15 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Ledči nad Sázavou! Vyprošujeme jim Boží požehnání do společné Česko - německé budoucnosti, aby si navždy rozuměli ve všech směrech :-)
  • 21. 3. 2014 přivítal do rodiny emeritní prezidentský pár ERA, Vojta a Janča Maštálkovi, dcerušku Štěpánku s porodním score 3060g a 49cm. Ze zdravé a krásné sestřičky má radost i velký bráška Kryštůfek a všechny velké tety a strejdové Javorští a Maštálkovi :-)
  • Helče a Fandovi Kahounovým se narodilo třetí dítko – dcera Anička – vyprošujeme jí hodně zdraví a hlavně Božího požehnání
  • P. Kazik Sobanski, který k nám jezdívá s otcem Giovannim, začal působit v rogacionistickém domě ve Varšavě a P. Herbie Caniente se vrátil naplňovat své povolání zpět na rodné Filipíny
  • P. Vlasťo Chovanec na konci března konečně zahájil své vytoužené misie ve Rwandě v Africe (provincie Nyanza), kde je největší aktivitou Rogacionistů sirotčinec pro 60 dětí a mladých a dále pak péče o chudé, kteří přicházejí prosit o pomoc. P. Vlasťo si velmi přeje naučit se místní velmi obtížný jazyk kinyarwandu, aby mohl proniknout co nejblíže k lidem. Prosí nás všechny o modlitby za něj i za celý rwandský národ!
  • kluci od 18 let, kteří v sobě cítí vnitřní hlas pro duchovní povolání (kněžské či řeholní) mohou strávit půlroční duchovně - formační pobyt v kongregaci otců Rogacionistů v Descenzanu v Itálii (trávit čas v modlitbě, meditaci, rozhovory s knězi…), pro informace se obracejte na vedení ERA CZ
Nahoru

A na závěr

Vylosovaným výhercem (z řad našich nynějších „redaktorů“) pro slevu 200 Kč na jakoukoli akci ERA v roce 2014 se stává: Veronika Vašková :-) Gratulujeme!

Poděkování za spolupráci na tomto vydání ERA INFO patří těmto skvělým „redaktorům“: Honza Janda, Pavel Prokůpek, L & M Gašparovi, Veronika Vašková, Vojta a Janča Maštálkovi, Lucie Ostatnická, Barbora Maštalířová, Jožin Boštík, M + M Červení, Lucka Burešová, Anička Stehlíková, Honza Och, Verča Březíková a Lída Poláková.

Vydává ERA CZ, číslo 36 ročník 2014. Redakční rada: Anna Stehlíková, Jan Rajdl, Pavel Zemek. Kontaktní adresa: Centrum ERA, Křivsoudov 21, 257 66. E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , http://www.eracz.cz/. Vydáno v květnu 2014 nákladem 100 výtisků. Neprodejné.

Nahoru

 

Náhodná fotografie